image1 image1 image1

Aktualności

Społeczne ogrody.

Dwanaście podmiotów nadesłało zgłoszenia w programie „Nasz ogród społeczny”. Dzięki dotacji z WFOŚiGW rozpoczniemy w tym roku pilotażowo projekt polegający na ogrodnictwie „wspólnotowym”.

Idea ta jest znana w wielu krajach świata i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna także w Polsce. Ogrody wspólnotowe pełnią głównie rolę społeczną. Mają za zadanie: integrować społeczność lokalną, aktywizować mieszkańców i angażować ich we wspólne działania. Projekty tego typu odgrywają również dużą rolę edukacyjną: zwiększają świadomość ekologiczną, uczą szacunku dla przyrody oraz dbałości o środowisko naturalne i jego zasoby. Ogrody społeczne mają charakter otwarty i wspólnotowy. Dzięki takim miejscom można czynnie uczestniczyć w warsztatach i prelekcjach dotyczących ogrodnictwa, zasad ekologicznej uprawy roślin, a także ochrony środowiska.

Zgłoszenia do pilotażowego programu Urząd Miasta Bydgoszczy przyjmował do 5 kwietnia br. Zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyraziły: Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, Szkoła Podstawowa nr 10, Rada Osiedla Wilczak-Jary wraz z Ogniskiem TKKF „Świt”, FKS Wisła Fordon, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespół Szkół nr 1, Martyna Ciszewska – autorka i koordynator Biennale Nieużytków, Zespół Szkół Mechanicznych nr 2, Pracownia Pałacowa ZPP Ostromecko, Zespół Szkół nr 4, Rada Osiedla Miedzyń – Prądy oraz Zespół Szkół nr 29.

W następnym etapie odbędą się spotkania, podczas których omówione zostaną szczegóły poszczególnych projektów ogrodów społecznych i możliwy zakres realizacji.

W ramach społecznych ogrodów często realizowane są niebanalne pomysły. Przykładowo w Krakowie wybudowano piec chleby z myślą o organizowaniu warsztatów z mieszkańcami. Przy szkołach często powstają warzywniaki, aby zachęcić dzieci do uprawiania ale też jedzenia świeżych ziół i warzyw.

2023  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates