image1 image1 image1

Aktualności

Na Wilczaku i Okolu powstaną mieszkania dla bezdomnych.

Na Wilczaku i Okolu, ale i w południowej części miasta. Mają się znaleźć miejsca i dla „rokujących” bezdomnych, i dla czekających od lat na przydział .

58c7368c6bc95 osize969x565crop0.0198x0.0842x0.9682x0.8777q71h53d3e0

Mieszkania wspomagane to określenie wprowadzone na potrzeby Unii Europejskiej.
- Pod tym pojęciem kryją się 3 rodzaje lokali mieszkalnych: chronione, wspierające i treningowe - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Mają powstać w oparciu o partnerstwo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z organizacją pozarządową w ramach 2 projektów. Łącznie będzie to co najmniej 11 mieszkań. Na początek - 6 w budynkach komunalnych na Okolu i Wilczaku. Wartość tego projektu szacowana jest na około 800 tysięcy złotych.
Lokatorów takich mieszkań będzie wskazywać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pod opieką specjalistów osoby bezdomne i niepełnosprawne będą się tam uczyć, jak wrócić do samodzielnego życia. Programy unijne zakładają bowiem, że środki nie mogą trafiać wyłącznie na same mieszkania, ale również aktywizację zawodową czy społeczną. Lokale będą wyremontowane przez miasto. Jeżeli osoby bezdomne znajdą pracę, same będą mogły uiszczać część opłat. Renata Dębińska, dyrektorka MOPS nie chce dziś przesądzać o powodzeniu przedsięwzięcia. - Jeżeli będą efekty, wystąpimy do ADM o kolejne mieszkania - zapowiada. Miasto chce też pozyskać unijne pieniądze na remont 13 lokali socjalnych przy ulicy Saperów 207. Wartość tego zadania szacowana jest na 2 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania miałaby wynieść 1,7 mln zł. By można złożyć wnioski o pozyskanie funduszy europejskich, w pierwszej kolejności muszą powstać studia wykonalności. Równocześnie są przygotowane również projekty budowlane. - Na realizację inwestycji planujemy pozyskać dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego województwa - dodaje Marta Stachowiak. Nowe mieszkania socjalne przygotowano tymczasem w zmodernizowanym bloku przy ul. Techników 2 na Kapuściskach. Inwestycją kosztowała 6,3 mln złotych. W sumie powstało tam 47 lokali. W 2012 do użytku oddano mieszkania socjalne przy ul. Odrzańskiej w Brdyujściu. To 4 budynki.
2019  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates