image1 image1 image1

Aktualności

Kolejne ulice w ażurowych płytach

Kolejne pięć ulic w najbliższych miesiącach zostaną utwardzone płytami ażurowymi. Twardą nawierzchnią zyskają ulice Spadochroniarzy, Laskowicka oraz odcinki ulic Pelikanowej, Władysława Warneńczyka i Wincentego Pola.

csm az1 c9408e8cc3 

Do utwardzenia płytami ażurowymi wybrane zostały przede wszystkim ulice znajdujące się na osiedlach, na których znajduje się najwięcej gruntówek. Na ulicach utwardzanych płytami ażurowymi nie będą też w najbliższych latach prowadzone prace związane z uzbrojeniem podziemnym. Dodatkowo, wybrane odcinki do przebudowy charakteryzują się dobrą przepuszczalnością gruntu. Program budowy nawierzchni z wykorzystaniem płyt ażurowych ma charakter pilotażowy.

Obecnie trwa przetarg na budowę kolejnych 5 ulic. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał około 3 miesięcy na realizację prac budowlanych. Płytami wyłożone zostaną ulice:

  • Laskowicka na Piaskach
  • Spadochroniarzy na Jachicach
  • Pelikanowa (sięgacz) na Osowej Górze
  • W. Warneńczyka (część północna) w Starym Fordonie
  • W. Pola (część zachodnia) na Wilczaku

Płyty ażurowe będą układane na podbudowie z kruszywa i podsypce. Z obu stron jezdnie będą ograniczone krawężnikami stabilizującymi całą konstrukcję drogi. Na wszystkich ulicach zaplanowano też wytyczenie części dedykowanej pieszym z kostki betonowej. Koszty budowy tego typu dróg są 2-3 krotnie  niższe, niż w przypadku typowych nawierzchni asfalto-betonowych.

W ubiegłym roku płytami ażurowymi zostały wyłożone ulice Łucka, Okopowa (sięgacz), Pelikanowa, północna część Przyłubskiej , Sybiraków, Orna, Liściasta, Karsińska, Borowiacka i południowa część Warneńczyka. Na ten cel trafiło ponad 3 mln zł.

2020  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates