image1 image1 image1

Aktualności

Bobry grasują w Kanale Bydgoskim. Powaliły przybrzeżne drzewa.

Bobry grasują w Kanale Bydgoskim. Powaliły przybrzeżne drzewa.

Rozzuchwaliły się bobry mieszkające nad Kanałem Bydgoskim. Zwierzaki położyły już drzewa w okolicy wiaduktu kolejowego nieopodal ul. Bronikowskiego, całkowicie obgryzły też z kory wierzbę rosnącą niedaleko remontowanej Śluzy Miejskiej przy Brdzie.

Czytelnicy "Wyborczej" alarmują, że bobry ścinają drzewa nad Kanałem Bydgoskim, w okolicy ul. Bronikowskiego. - Te zwierzęta zimy zwykle spędzają w żeremiach - informuje Tamara Samsonowicz, kierowniczka ogrodu zoologicznego w Myślęcinku. - Tegoroczna była bardzo łagodna, poza tym już od jakiegoś czasu jest ciepło, więc wychodzą, aby sobie podjeść. Pewnie zapasy już im się skończyły, stąd spacery na dożywianie. Gustują głównie w drzewach liściastych, wierzbach czy topolach, choć te nasze, myślęcińskie, sosną też nie pogardzą.

- Bobry? Mamy problem z dzikami, które coraz częściej pokazują się na Jachcicach i straszą mieszkańców, tylko we wtorek spacerowały po ul. Saperów oraz ul. Baranowskiego w Smukale - mówi Roman Szewczykowski, dyżurny z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Dziki można także często spotkać w Fordonie koło glinianek. Widać bobry na razie nie wychodzą masowo na brzeg rzeki czy kanału, bo nikt nas nie alarmował, że ścinają drzewa. Ale podobno wilki idą do nas ze wschodu.

Kiedy sytuacja staje się krytyczna i bobry sieją spustoszenie, cenne i okazałe drzewa można owinąć metalową siatką. - Nie ma takiego zagrożenia, więc nikt takich kroków nie podejmuje - słyszymy w Urzędzie Miejskim.

Bobry są pod ochroną, jeśli będą stanowiły zagrożenie dla rosnących przy rzekach i kanale drzew, gmina może się zwrócić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na odłowienie zwierząt i przetransportowanie ich w inne miejsce.

z17472775QDrzewa-zniszczone-przez-bobry-w-okolicach-wiaduktu

2023  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates