image1 image1 image1

Aktualności

Koniec konsultacji społecznych w sprawie ul. Nakielskiej w Bydgoszczy. Kiedy poznamy ich wynik?

Ulica Nakielska od lat prosi się nie tyle o remont, co gruntowną modernizację.

61c1cdbcb470c o large

W poniedziałek o północy zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulicy Nakielskiej. Kiedy ruszy kluczowa dla tego fragmentu miasta inwestycja drogowa?

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulicy Nakielskiej. Przypomnijmy, najważniejsza informacja jest taka, że wszystkie warianty rozbudowy ul. Nakielskiej zakładają brak wyburzeń. Pas drogowy zostanie wpisany w granice istniejącej zabudowy i zachowane zostaną budynki tworzące obustronne pierzeje ulicy.

"W grze" są trzy różne warianty rozbudowy ulicy, które różnią się głównie rozwiązaniami między ulicami Nasypową i Wrocławską.

  • z torowiskiem w środku jezdni, przystankami wiedeńskimi i czterema pasami ruchu dla wszystkich kierowców
  • z trambuspasem, wiedeńskimi przystankami i dwoma pasami ruchu dla wszystkich kierowców
  • z drogami rowerowymi, trzema pasami ruchu i rozsuniętym torowiskiem

- Rozbudowa ul. Nakielskiej to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji przez bydgoszczan – mówił przy okazji rozpoczęcia konsultacji prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Zakres prac na osiedlu Miedzyń-Prądy uzgodniliśmy już z mieszkańcami, kompletowana jest dokumentacja. Chcemy równocześnie przygotowywać się do kolejnego etapu prac na odcinku od ul. Nasypowej do ronda Grunwaldzkiego. To jaki przekrój będzie najlepszy już na wstępie chcemy przedyskutować z mieszkańcami.

- Uczestniczyłem w spotkaniu konsultacyjnym przy ul. Stawowej. Mieszkańców najbardziej interesowała kwestia ingerencji inwestycji w park przy Kanale Bydgoskim. Część osób wyrażała zaniepokojenie, czy po zmianach nie będą mieć utrudnionego dojazdu do własnych posesji - mówi radny Robert Langowski. - Pozostaje do rozwiązania także kwestia dojazdu do centrum handlowego od ul. Dolina. Kluczowe wydaje się też zharmonizowanie inwestycji z przebudową - za nią już odpowiada PKP - wiaduktu kolejowego nad ul. Nakielską. To jest wąskie gardło, które będzie utrudniało przejazd. Jest jednak możliwość, by te inwestycje były prowadzone razem. Sam skłaniam się do rozwiązania, które zakłada osobne torowiska dla tramwajów, tak by dać priorytet komunikacji publicznej.

- Cieszy aktywność mieszkańców w konsultacjach, my składaliśmy swoje uwagi zarówno jako rada osiedla jak i mieszkańcy osiedla - mówi Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary. - Rada osiedla skłania się do wariantu drugiego, z trambuspasami. Szczególnie interesuje nas kwestia parkingu P&R w sąsiedztwie parku na kanałem, zależy nam by ingerencja w park była możliwie najmniejsza. Dość istotny problem to nietypowe skrzyżowanie Nakielskiej z ul. Dolina, Wrocławską i Ułańską. Od lat zabiegamy o to, by powstała tam sygnalizacja świetlna. Jak się dowiedzieliśmy, ZDMiKP widziałby tam raczej rondo. Warto byłoby zastanowić się czy jedną z ulic - np. Dolina, nie zrobić ulicą jednokierunkową. Myślę, że czasu na ustalenia będzie jeszcze sporo.

Ratusz informuje, że w konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy ulicy Nakielskiej wypełniono 70 kart konsultacyjnych. W ramach konsultacji odbyło się także spotkanie online, które zgromadziło ogółem 2,4 tys. oglądających.

- W kolejnym etapie (aktualnie) ZDMiKP wraz z projektantem sprawdzi, które uwagi zgłoszone przez bydgoszczan są możliwe do uwzględnienia w dokumentacji projektowej. Zgodnie z regulaminem konsultacji, ich wyniki zostaną przedstawione w terminie do 60 dni od ich zakończenia - przekazała nam Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Radny Szymon Róg przypomina z kolei, że budowa Nakielskiej miała ruszyć po inwestycji na ulicy Grunwaldzkiej. - Od lat jedyne co zrobiono z tą ulicą, to odnowienie fragmentów chodników. Zapowiedzi remontu Nakielskiej pojawiają się od 2014 roku. W 2018 wiceprezydent Kozłowicz organizował nawet konferencję prasową na Miedzyniu, gdzie zapowiadano inwestycje. Mam wrażenie, że mieszkańcy są już tym tematem zniechęceni.

Wstępnie mówi się o tym, że konsultowany odcinek Nakielskiej trafiłby do realizacji w okolicach roku 2028.

2022  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates