image1 image1 image1

Aktualności

Co z remontem Nakielskiej?

Kiedy rozpocznie się przebudowa ul. Nakielskiej w Bydgoszczy?

Rzecznik ZDMiKP: - Prace są w toku

628f93ef6f19b o large

Minęło ponad pół roku po konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy newralgicznej dla Bydgoszczy ulicy Nakielskiej. I co? No i nic. Wszystko jest w rękach drogowców, którzy twierdzą, że "prace są w toku".

Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się ogłoszone przez Urząd Miasta Bydgoszczy konsultacje społeczne dotyczące przebudowy ulicy Nakielskiej.

Pod rozwagę przedstawiono kilka wariantów przebudowy Nakielskie. Różnią się rozwiązaniami między ulicami Nasypową i Wrocławską. Pierwszy - z torowiskiem w środku jezdni, przystankami wiedeńskimi i czterema pasami ruchu dla wszystkich kierowców; drugi - z trambuspasem, wiedeńskimi przystankami i dwoma pasami ruchu dla wszystkich kierowców
z drogami rowerowymi, trzema pasami ruchu i rozszerzonym torowiskiem.

- Rozbudowa ul. Nakielskiej to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji przez bydgoszczan – mówił przy okazji rozpoczęcia konsultacji Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Zakres prac na osiedlu Miedzyń-Prądy uzgodniliśmy już z mieszkańcami, kompletowana jest dokumentacja. Chcemy równocześnie przygotowywać się do kolejnego etapu prac na odcinku od ul. Nasypowej do ronda Grunwaldzkiego. To jaki przekrój będzie najlepszy już na wstępie chcemy przedyskutować z mieszkańcami.

W grę w Nakielska włączyli się też radni koalicji. - Uczestniczyłem w spotkaniu konsultacyjnym przy ul. Stawowej. Mieszkańców najbardziej interesowała kwestia ingerencji inwestycji w park przy Kanale Bydgoskim. Część osób wyrażała zaniepokojenie, czy po zmianach nie będą mieć utrudnionego dojazdu do własnych posesji - mówił Robert Langowski, radny KO.

- Cieszy aktywność mieszkańców w konsultacjach, my składaliśmy swoje uwagi zarówno jako rada osiedla jak i mieszkańcy osiedla - podkreślał Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary.

W konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy ulicy Nakielskiej wypełniono 70 kart. W ramach konsultacji odbyło się także spotkanie online, które zgromadziło ogółem 2,4 tys. oglądających.

- W kolejnym etapie ZDMiKP wraz z projektantem sprawdzi, które uwagi zgłoszone przez bydgoszczan są możliwe do uwzględnienia w dokumentacji projektowej. Zgodnie z regulaminem konsultacji, ich wyniki zostaną przedstawione w terminie do 60 dni od ich zakończenia - przekazała nam Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu, wiceprzewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, zwracał uwagę na to, że Bydgoszcz nie wystąpiła o dofinansowanie na Nakielską w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Łukasz Schreiber, minister, członek Rady Ministrów, także w rozmowie z nami wskazywał na konieczność rozbudowy Nakielskiej.

Na razie z tych konsultacji nic nie wynika. W planach inwestycyjnych Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na ten rok Nakielskiej nie ma.

Prace są w toku, szczególnie w zakresie środowiskowym. Będziemy informować - stwierdził Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Radny Szymon Róg przypomina, że przebudowa Nakielskiej miała ruszyć po inwestycji na ulicy Grunwaldzkiej. - Od lat jedyne co zrobiono z tą ulicą, to odnowienie fragmentów chodników. Zapowiedzi remontu Nakielskiej pojawiają się od 2014 roku.

O problemach komunikacyjnych na Nakielskiej wspominał wielokrotnie Dariusz Fundator, wójt Białych Błot, zwracając uwagą na olbrzymi ruch pojazdów między np. Łochowem a Bydgoszczą.

Z tego, co wiadomo, odcinek Nakielskiej być może trafi do przebudowy w 2028 roku.

2023  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates