image1 image1 image1

Aktualności

Rekordy prędkości...

Rekordy prędkości w Bydgoszczy.

Kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 70 km/h

Listopadowe pomiary prędkości na ul. Widok pokazały, że kierowcy nagminnie łamią przepisy. W kierunku Leszczyna, ale również Nakielskiej ponad 95% osób jeździło szybciej niż 30 km/h. Problemem zajął się miejski zespół do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zaledwie 5 proc. kierowców jeździ zgodnie z przepisami. Rekordzista osiągnął ponad 120 km/h - tak wynika z danych, które opublikował Wojciech Bulanda, jeden z bydgoskich radnych. Pomiary prędkości przeprowadził Zakład Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, a wyniki są zatrważające.

Tuż po wprowadzeniu nowego, mocno zaostrzonego, taryfikatora mandatów nie brakowało głosów, że kwoty są za duże. Można było pomyśleć, że to skutecznie odstraszy kierowców od łamania przepisów, głównie dotyczących prędkości. Jednak patrząc na dane zgromadzone przez ZDMiKP z ul. Widok, śmiałków i entuzjastów szybkiej jazdy wciąż nie brakuje.

- W ramach mojej działalności w zespole do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu poruszyłem, na prośbę mieszkańców, problem zbyt wysokiej prędkości poruszających się aut na ul. Widok, na odcinku od ul. Nakielskiej do ul. Trentowskiego – tłumaczy Wojciech Bulanda, bydgoski radny.

W dniach 8–13 listopada przeprowadzono pomiary prędkości, w stronę ul. Leszczyna i Nakielskiej. Wyniki są przerażające, jak zauważył Wojciech Bulanda, średnia prędkość samochodów to 52 i 40 km/h, w zależności od kierunku jazdy. Jednak warto zaznaczyć, że obowiązuje tam ograniczenie strefowe do 30 km/h, ze względu na wąski chodnik i częstą obecność dzieci w tych okolicach.

Sytuację obrazują liczby. Ponad 95% kierowców jeździła z prędkością powyżej 30 km/h. Najwyższe pojedyncze pomiary oscylowały w granicach 97 – 121 km/h, więc w niektórych przypadkach interwencja Policji zakończyłaby się tymczasowym odebraniem prawa jazdy. Nie bez znaczenia jest również kierunek jazdy, w stronę Nakielskiej mniej niż 5% osób jechało szybciej niż 50 km/h. Dla porównania, w kierunku Leszczyna, ten odsetek wynosił ponad 50%.

Problem został poruszony przez Zespół do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Radni jednogłośnie stwierdzili, że trzeba doprowadzić do zmniejszenia prędkości w tym miejscu. Paweł Górny wyszedł z inicjatywą zmiany torów jazdy pojazdów lub zwężenie pasów ruchu. Z kolei Wojciech Bulanda zaproponował postawienie progów zwalniających na odcinku od ul. Orawskiej w kierunku wzniesienia, jak i na samej górce. Analiza dotycząca wypadków w tym miejscu i przeanalizowanie rozwiązań pod względem technicznych, to rzeczy, którymi zajmie się Policja i ZDMiKP.


2023  Oficjalna strona internetowa Rady osiedla Wilczak-Jary w Bydgoszczy  globbersthemes joomla templates