Aktualności
Historia dzwonu z parafii Miłosierdzia Bożego na Wilczaku.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: poniedziałek, 09, styczeń 2023 20:42
- Robert
- Odsłony: 87
Ciekawy post Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości nt. kościoła na pierwszym odcinku ul. Nakielskiej:

>>
Dzwon odlano w 1905 roku, w zakladzie Franza Schillinga w Apold.
Relief umieszczony na dzwonie informuje, że współfundatorką świątyni była żona Wilhelma II, cesarzowa Augusta Wiktoria von Schleswig-Holstein, której podobiznę również na nim umieszczono.
Cesarzowa była fundatorką nie tylko kościołów, ale też szkół i domów sierot . Przykładem może być Stara Ochronka przy placu Kościeleckich nazwana jej imieniem.
(Auguste-Viktoria-Heim).
Ewangelicy na terenie dzielnicy Wilczak podlegali parafii na Okolu do 1898, po czym podjęli starania w celu wyodrębnienia własnej parafii. Powstała ona w 1900 i objęła Wilczak, Miedzyń i część Prądów. Następnym etapem było uzyskanie parceli budowlanej między ul. Nakielską, a Kanałem Bydgoskim, budowa pastorówki (1902-1904, obecnie nieistniejąca) oraz świątyni. Starania o własny kościół zostały uwieńczone sukcesem dzięki działaniom pierwszego proboszcza Böttichera oraz rady parafialnej złożonej z wpływowych osób.
Projekt świątyni autorstwa królewskiego okręgowego inspektora budowlanego Ismara Hermanna powstał w 1904. Następnie przekazano go do Berlina, gdzie został zatwierdzony w Ministerstwie Robót Publicznych przez Friedricha Oskara Hossfelda – architekta, nadzorcę wszelkich prac w zakresie budownictwa sakralnego. Równolegle, przy udziale tych samych autorów i zatwierdzających zrealizowano projekt dziś już nieistniejącego kościoła ewangelickiego Marcina Lutra dla parafii Szwederowo.
Głównym realizatorem prac budowlanych był przedsiębiorca z Bydgoszczy Carl Rose. Wznoszenie zasadniczej bryły kościoła ukończono w 1905, a prace wykończeniowe oraz wyposażanie świątyni kontynuowano jeszcze w 1906.
Świątynia służyła niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego do 1945 roku.
<<